Contact Us!

Nowotomyscy licealiści w Sejmie.

Nowotomyscy licealiści w Sejmie. W czwartek, 13 grudnia, grupa nowotomyskich licealistów...

Pożar sadzy w kominie

Pożar sadzy w kominie. W ostatnich dniach doszło do pożaru sadzy w kominie w jednym z...

Zniknął znak

Zniknął znak

Zniknął znak ograniczenia prędkości w Lipce Wielkiej. Czyżby ktoś potrzebował prezent na 50...

Kolejne zatrzymania za posiadanie narkotyków

"W czwartek 6 grudnia br. policjanci z Posterunku Policji w Lwówku wspólnie z...

 • Nowotomyscy licealiści w Sejmie.

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:50
 • Pożar sadzy w kominie

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:47
 • Zniknął znak

  Zniknął znak

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:41
 • Kolejne zatrzymania za posiadanie narkotyków

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:36
 • Lwówecki Jarmark Bożonarodzeniowy

  Lwówecki Jarmark Bożonarodzeniowy

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:34

Sport

loading...

Wiadomości

loading...

Uczniowie lwóweckiego Gimnazjum zbierali przybory szkolne dla dzieci na Kresach. Poniżej relacja z dostarczenia darów. Organizatorzy dziękują lwóweckiej młodzieży oraz gronu pedagogicznemu za udział w Akcji.
Katarzyna Luch - koordynator na teren powiatu nowotomyskiego
...................................................................

W dniu 09-12.02. 2018 r. odbyła się podróż do naszych braci Polaków mieszkających na Litwie, podczas której przekazaliśmy potrzebującym dary ze zbiórki „Akcja Wyprawka – Piórnik i Zabawka” zorganizowanej przez Biuro Poselskie Błażeja Łukasza Pardy i Kukiz’15 okręg pilski. Grupę wypadową tworzyli Tobiasz Wiesiołek, Cyprian Wieczorek, Lena Jabłońska i Grzegorz Jabłoński z K’15. Towarzyszyli im przyjaciele z Ełku Przemysław i Danuta Imko.

Miejscem docelowym naszej misji była miejscowość Soleczniki, która jest częścią Rejonu Solecznickiego. Ponad 80% z około 40 000 mieszkańców rejonu stanowią Polacy. Na miejscu przywitał nas Pan Tadeusz Romanovski, członek Wspólnoty Miłosierdzia Bożego (WMB).

 

Okazał on się wielkim patriotą, kochającym Polskę i Boga. Jego obecność, opowiedziane historie i przede wszystkim wielkie miłosierdzie dodały wyjazdowi nieoczekiwanego przebiegu. Relacjonując podróż ciężko dobrać słowa, w których można byłoby uformować zdania. Cała zbiórka nabrała nowego wymiaru. Podróż przeistoczyła się w pielgrzymkę i misję budowy nowych mostów między Polakami mieszkającymi na Kresach a tymi z macierzy.

Pan Tadeusz przedstawił nam cały przekrój społeczny Solecznik i okolic. Serce płakało, odwiedzając pogrążone w wielkiej biedzie całe rodziny oraz wychowanków domów dziecka. 30 % mieszkańców nie ma opału na zimę, taka jest skala i potrzeby. Dary rozwieźliśmy w sobotę i niedzielę, przekazując je bezpośrednio w ręce dzieci. Wielką pracę wykonują wolontariusze WMB z Panem Tadeuszem na czele. Próbują oni wyciągnąć dzieci z nędzy, organizują kolonie edukacyjno-miłosierne. Proszą oni przedsiębiorców i ludzi dobrej woli o przysłowiową wędkę, która da miejsca pracy i przyczyni się do rozwoju regionu. Ryb w postaci darów przybywa z Polski coraz więcej.

Poznaliśmy również przedstawicieli klasy średniej, miejscową inteligencję oraz przedstawicieli władzy samorządowej z Merem Zdzisławem Palewiczem na czele. Podczas naszej podróży w Solecznikach miało miejsce wydarzenie roku w dziedzinie kultury, 30-lecie Zespołu Pieśni i Tańca "Solczanie", który zaprezentował ponad 40 utworów związanych z miejscową tradycją oraz z tańcami i pieśniami z różnych części Polski. „Tu po Polsku dzwonią serca” unosiły się głośno i dumnie słowa w miejscowym domu kultury. Całe wydarzenie prowadzone było w ojczystym języku. Ciarki przechodziły po ciele po kolejnych pieśniach miłujących macierz. Mięliśmy również okazję uczestniczyć w Zapustach, ukazujących ostatkowe tradycje i zwyczaje Solczan.

Akcja przeprowadzona była w powiatach pilskim, międzychodzkim, wągrowieckim, szamotulskim, nowotomyskim i chełmskim. W zbiórce udało nam się zebrać około 6000 elementów, które podzieliśmy na 69 w pełni wyposażonych plecaków szkolnych. 30 paczek trafiło do Polaków na Białorusi m.in. dzięki pomocy Stowarzyszeniu Łagierników Armii Krajowej, pozostałe trafiły do polskich dzieci na Litwie. Ponad 400 książek zasiliło zbiory miejscowej biblioteki.

Danuta podsumowała następującymi słowami wyjazd: „przepełnieni dobrocią i wiarą od Was płynąca, jeszcze raz dziękujemy z całego serca za tak owocny czas, za opiekę nad nami, za to dobro, miłość, szczerość, a przede wszystkim wiarę, która mogliśmy pogłębić. To jest niesamowite jak Bóg nas poprowadził i stawiał na drodze takich wielkich ludzi jak Pan. Mogliśmy dowiedzieć, doświadczyć oraz nauczyć się wielu cennych wartości. A przede wszystkim ugruntować swoje wartości i pogląd na życie doczesne”.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców i wolontariuszy zaangażowanych w zbiórkę. Szczególne podziękowania należą się apostołowi XXI w. Panu Tadeuszowi Romanovskiemu, za gościnę, lekcje historii, wiary i patriotyzmu oraz wielką miłość do Ojczyzny. Od ludzi jego pokroju, niejeden rodak powinien uczuć się Polskości. Osoby z „wędkami”, pomysłem na rozwój i mocnymi wartościami prosimy o pomoc dla Polaków na Kresach Wschodnich, ryb jest tam coraz więcej.

zdj. i mat. Biuro Poselskie Błażeja Łukasza Pardy

cała fotorelacja tu:

https://www.facebook.com/media/set/?set=ms.c.eJxFkNsNwDAIAzeqzBv2X6wqUdzfk3N2UK3RFEik2aAe~%3BUDMWKQ5JA5IuPRkGXCBHqAE5WpAQpiYldZQqkeaNwHZJ~_UX9HxSDSWIdagRbEsMW6o3YdzhxzF0oLf2nx69tVIX5P5Fmwmsw4yO9G1xLp2zo7ljzgl~%3B6dQmqrkU21LyAjuDS6k~-.bps.a.2279259888967353.1073742212.1429420873951263&type=1

BANERSTOPWCHMIELINKU

 

wigwam

loading...

Lokalne

loading...