Contact Us!

Nowotomyscy licealiści w Sejmie.

Nowotomyscy licealiści w Sejmie. W czwartek, 13 grudnia, grupa nowotomyskich licealistów...

Pożar sadzy w kominie

Pożar sadzy w kominie. W ostatnich dniach doszło do pożaru sadzy w kominie w jednym z...

Zniknął znak

Zniknął znak

Zniknął znak ograniczenia prędkości w Lipce Wielkiej. Czyżby ktoś potrzebował prezent na 50...

Kolejne zatrzymania za posiadanie narkotyków

"W czwartek 6 grudnia br. policjanci z Posterunku Policji w Lwówku wspólnie z...

 • Nowotomyscy licealiści w Sejmie.

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:50
 • Pożar sadzy w kominie

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:47
 • Zniknął znak

  Zniknął znak

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:41
 • Kolejne zatrzymania za posiadanie narkotyków

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:36
 • Lwówecki Jarmark Bożonarodzeniowy

  Lwówecki Jarmark Bożonarodzeniowy

  poniedziałek, 17, grudzień 2018 09:34

Sport

loading...

Wiadomości

loading...

Choć niewielkie grono na g…nie robi złoty interes, to dla większości g…o pozostaje g...wnem, dlatego też mieszkańcy wsi Głuponie gm. Kuślin z niepokojem patrzą na pomysł powstania instalacji przetwarzania (odzysku) odpadów w ich miejscowości . Spotkali się w tej sprawie w poniedziałek 26 marca. Wszyscy obecni na sali byli przeciwni tej inwestycji. Mieszkańcy zaznaczają, że wykorzystają wszystkie możliwości by zablokować tę inwestycję.

Skąd ta determinacja? A bo doskonale wiedzą czym to śmierdzi. Wiedzą jak mieszka się w sąsiedztwie tzw. osadów pościekowych, bo takie pojawiają się w ich okolicy od jakiegoś czasu.
Kierownik Wydziału Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, Pani Zofia Pacholak również zaznaczała, że w ostatnim czasie na terenie powiatu pojawia się coraz więcej gospodarstw, które przyjęły tzw. nawóz powstały z przetwarzania odpadów. Jest to dość niepokojące zjawisko.

Na spotkaniu zaprezentowano ulotkę z ofertą sprzedaży produktu, który ma powstawać w wyniku przetworzenia odpadów. Czytamy: „Nawóz organiczny, lepszy niż obornik, kurzaniec, pomiot kurzy”, cena 10 zł/t . I tu przetarcie oczu !!!! – super produkt prawie za bezcen? Niektórzy wskazywali, że produkt opisywany w ulotce reklamowej w sposób znaczący różni się od tego, który dociera do odbiorcy. Nich się każdy zastanowi nad tym zjawiskiem zanim to zakupi! Taka cena, za tak dobry nawóz, powinna dać do myślenia , chyba że mówimy o radnym z Bródek Piotrze Wojciechowskim, który sam przyznał na jednej z sesji czy komisji , że z chęcią rozrzucałby to na swoich polach.

Jednym z istotniejszych głosów była rozgoryczona wypowiedź mieszkanki miejscowości , kierowana do wybranych władz. Dopytywała się dlaczego mieszkańcy muszą się przed czymś takim bronić sami. No ale… jeśli jest presja inwestora, bierność tych władz, klient by to przyjąć i jak wspominano, ograniczona kontrola nad tego typu przedsiębiorstwami, może to wywoływać napięcia, szczególnie jeśli zakłady takie lokowane są blisko siedzib ludzkich. Podawano przykłady, że z bardzo wielu miejsc tego typu zakłady zostały przepędzone i lokalizacje ich polegają głownie na szukaniu przysłowiowych jeleni, którzy prześpią procedury umożliwiające ich budowę.

Spotkanie zwołane zostało z inicjatywy samych mieszkańców i rady sołeckiej. Na zaproszenie Członka Zarządu Powiatu Nowotomyskiego Lecha Sadowskiego uczestniczyła w nim Kierownik Wydziału Leśnictwa i Ochrony Środowiska, Zofia Pacholak oraz vicestarosta Tomasz Kuczyński. Obecni byli także radny powiatowy Edwin Pigla, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Katarzyna Luch asystentka społeczna Posła Błażeja Łukasza Pardy.

BANERSTOPWCHMIELINKU

 

wigwam

loading...

Lokalne

loading...