Contact Us!

Pachołki skoszone.

Pachołki skoszone.

Pachołki skoszone. Niedawno jeden z czytelników napisał, że przy dobrym wybiciu z progu to...

 • Oiknik historyczny

  Oiknik historyczny

  wtorek, 24, wrzesień 2019 19:06
 • Noc zawodowców

  Noc zawodowców

  wtorek, 24, wrzesień 2019 19:03
 • Na harcerskim szlaku

  Na harcerskim szlaku

  wtorek, 24, wrzesień 2019 18:54
 • Lwówckie Święto Chleba tuż tuż...

  Lwówckie Święto Chleba tuż tuż...

  poniedziałek, 19, sierpień 2019 09:54
 • Pachołki skoszone.

  Pachołki skoszone.

  niedziela, 07, lipiec 2019 20:07

Sport

loading...

Wiadomości

loading...

Ocalić od zapomnienia na zapomnienie skazanych.

Kilka dni temu, 30 maja w poznańskim oddziale IPN miał miejsce pokaz filmu dokumentalnego ,,Skazany na niepamięć”. Pokaz zbiegł się z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których tak liczne mandaty od polskiego społeczeństwa otrzymali można rzec komuniści. Zbiegł się także 30-tą rocznicą I tury pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu które miały miejsce 4 czerwca 1989r. To także rocznica odwołania rządu Jana Olszewskiego w czasie tzw. ,,nocy teczek.” 4/5 czerwca 1992r. Daty o których się mówi przy okazji tego, że komuna w Polsce upadła, ale na cztery łapy, by do dziś nadal mieć się doskonale.

W tematykę filmu wprowadzili uczestników spotkania pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu: historyk Piotr Orzechowski, Agnieszka Kołodziejska i Marta Szczesiak-Ślusarek.
Następnie o swoich traumatycznych przeżyciach z lat 80. XX wieku opowiadali działacze opozycji antykomunistycznej pan Andrzej Judek i pan Andrzej Radke

Trzeba tu jeszcze wspomnieć o innej postaci. Otóż poprzedniego dnia, w programie radiowym zapowiadającym pokaz filmu brał udział pan Arkadiusz Małyszka. To jedno z niewielu nazwisk nauczycieli jakie zapamiętałem z tego okresu. Wróciły wspomnienia o historyku, który miał odwagę mówić otwarcie o Katyniu, o 17 wrześniu 1939r. To na naszej lekcji historii do drzwi zapukali dwaj smutni panowie i zabrali ze sobą pana Arkadiusza Małyszkę. Już na lekcje do nas nie wrócił.

Fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Agnieszki Niemiec opowiada historię działalności opozycyjnej oraz tragicznej, samobójczej śmierci młodego chłopaka Jacka Żaby.Był on działaczem NSZZ „Solidarność”, uczestnikiem demonstracji opozycyjnych, kolporterem podziemnej prasy, uczestnikiem akcji sabotażu na terenie zajezdni MPK w Krakowie. Został skazany w 1986 roku na półtora roku więzienia. Film przedstawia jego gehennę i maltretowanie w więzieniu, zwolnienie i ponowne wezwanie do odbycia kary w 1989roku, pomimo trwających już rozmów okrągłego stołu zapowiadających upadek komuny.

Pokaz zakończył się rozmową z przybyłą młodzieżą szkolną.

Skałaski Karol

fotorelacja: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000285095070&sk=media_set&set=a.2526526464033499&type=3

BANERSTOPWCHMIELINKU

 

wigwam

loading...

Lokalne

loading...