14 października 2014r w ZSPiP w Pakosławiu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z uroczystością pasowania na ucznia kl. I. Swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście: sołtys Pakosławia Ryszard Starkowski, przewodnicząca stowarzyszenia "Gospodynie Wiejskie" Pakosławia Krystyna Łuczak oraz przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą Anną Wyrwał na czele.

Na początku uczniowie klas starszych uczcili swoich nauczycieli i pracowników szkoły wierszami i piosenką. Wszyscy pracownicy zostali obdarowani upominkami własnoręcznie wykonanymi przez samorząd szkolny. W dalszej części akademii pierwszoklasiści udowodnili, że zasługują na miano "prawdziwego ucznia". W kowbojskim przedstawieniu uczniowie zaprezentowali znajomość szkolnych zasad i obyczajów, umiejętności taneczne, wokalne a także wykazali się niezwykłą odwagą głaszcząc węża szeryfa.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był akt ślubowania i pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor Mirosława Buczkowska. Swoją obietnicę złożyli również rodzice pierwszoklasistów.

Następnie starsi koledzy wręczyli pierwszoklasistom własnoręcznie wykonane upominki, a zaproszeni goście słodycze. Tradycją naszej szkoły stało się wręczenie uczniom książeczek SKO z wkładem pieniężnym ufundowanym przez Radę Rodziców. Po zakończeniu uroczystości rodzice uczniów kl. I zaprosili gości i nauczycieli na słodki poczęstunek.