Contact Us!

Niemieckie autostrady będą płatne. Zapłacą wszyscy oprócz Niemców.

Już od 2016 roku autostrady na terenie Niemiec będą płatne. Największy sprzeciw wśród kierowców...

Podatek śmieciowy w 2015 r.

Burmistrz Miasta i Gminy Lwówek informuje, iż: 1) nie ma konieczności składania nowych deklaracji...

Czy Polacy dadzą się jeszcze raz nabrać na OFE?

Czy Polacy dadzą się jeszcze raz nabrać na OFE?

Jak myślicie ? Dadzą się ! Jeśli nie to i tak nabiorą się na ZUSie. Nie mają wyboru.

Radna Rady Miejskiej w Lwówku zaprasza do współpracy

Radna Rady Miejskiej w Lwówku zaprasza do współpracy

Facebook to jedno z narzędzi szybkiej wymiany informacji. Korzystajmy z tego. Zachęcam...

 • Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

  sobota, 20, grudzień 2014 08:29
 • Niemieckie autostrady będą płatne. Zapłacą wszyscy oprócz Niemców.

  sobota, 20, grudzień 2014 08:27
 • Podatek śmieciowy w 2015 r.

  sobota, 20, grudzień 2014 08:24
 • Czy Polacy dadzą się jeszcze raz nabrać na OFE?

  Czy Polacy dadzą się jeszcze raz nabrać na OFE?

  czwartek, 18, grudzień 2014 08:06
 • Radna Rady Miejskiej w Lwówku zaprasza do współpracy

  Radna Rady Miejskiej w Lwówku zaprasza do współpracy

  środa, 17, grudzień 2014 15:25

Sport

loading...

Wiadomości

loading...

Ostracyzm jakim cechowało się przyjęcie rosyjskiego przywódcy na szczycie G20 w Australii jednoznacznie świadczył o tym jaki stosunek najsilniejsze gospodarczo państwa świata mają względem przedłużającego się konfliktu na Ukrainie. Niekończące się tłumaczenia rzecznika prezydenta Władimira Putina dotyczące przyczyn opuszczenia przez niego obrad przed oficjalnym ich zamknięciem najlepiej świadczą o tym, że w istocie nie był tam najprzychylniej przyjętym gościem.

W dyskusji nad problemami pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz zwiększenia ilości miejsc pracy kwestia rosyjskiego załamania gospodarczego była właściwie pomijana. Świat, który po kryzysie z przełomu lat 2008/2009 powoli nabiera tępa i w skali globalnej planuje nowe, ponadnarodowe inwestycje w infrastrukturę, wzmocnienie roli przemysłu oraz przyspieszenie i wdrażanie badań w zakresie nowych źródeł energii jest światem, w którym rola Rosji została przemilczana.

Jest to dla tej ostatniej o tyle trudne, iż mimo wcześniejszych buńczucznych zapowiedzi o jedynie kosmetycznym znaczeniu dla gospodarki rosyjskiej sankcji nałożonych przez zachód, sami Rosjanie ustami swych przywódców przyznają, że w niezbyt dalekiej perspektywie mogą one przynieść niepowetowane straty. Warto przypomnieć, że przed kryzysem ukraińskim Rosja mogła się pochwalić stałym wzrostem gospodarczym dzięki stałym wpływom dewiz pochodzących z eksportu surowców naturalnych, jednym z największych portfeli rezerw walutowych oraz niestety przestarzałą i skorumpowaną gospodarką modernizowaną za pieniądze pożyczane z zachodu i na bazie zachodnich technologii. Obecne zakaz udzielania kredytów i pożyczek przez europejskie i amerykańskie instytucje finansowe powoduje, że rosyjskie koncerny utraciły źródło taniego finasowania, a konieczność spłaty zobowiązań powoduje, że nawet takie potęgi jak Rosnieft czy Gasprom zmuszone są do szukania pieniędzy u państwa. Rosyjskie rezerwy kurczą się również przez konieczność obrony wartości rubla, na którą Centralny Bank Federacji Rosyjskiej wydaje miliardy bez większego efektu. Dodać do tego należy wymuszony przez Stany Zjednoczone spadek cen ropy i gazu znacząco ograniczające wpływy dewiz recesja gospodarcza gospodarki rosyjskiej staje się faktem. Jej skutkami będą zaś wzrastające napięcia społeczne i nieunikniony w dalszej perspektywie kryzys finansów państwa.

Efektem tych czynników będzie natomiast zmiana władzy bez jednego wystrzału i bez nadętych gróźb cechujących do niedawna rosyjską politykę zagraniczną. Mimo swojej niekwestionowanej potęgi Rosja zapomniała, iż pod względem gospodarczym stanowi 5% połączonych gospodarek Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, że nie samą ropą i gazem świat żyje oraz, że bogatsi mają zazwyczaj większe wpływy. W tym przypadku mogąc zaniechać kredytowania i zwiększyć wydobycie ropy obniżając jej cenę. W odniesieniu do Ukrainy opamiętanie przychodzi późno i jest niezwykle trudne zawłaszcza pod względem politycznym. Strat gospodarczych nie da się bowiem w szybkim tempie odrobić jest to jednak osiągalne, ale cofnąć spiralę przemocy i wyjść z tego z twarzą będzie , niemal niemożliwe.

Killion Munyama

 

loading...

Lokalne

loading...