Contact Us!

Awantura o śmieci i skutki ich składowania w niedalekiej Dąbrówce Wlkp. w gminie Zbąszynek

Awantura o śmieci i skutki ich składowania w niedalekiej Dąbrówce Wlkp. w gminie Zbąszynek

Pisaliśmy już wcześniej o wielu niebezpiecznych inwestycjach, które są forsowane w gminie...

Władza nie dopuszcza mieszkańców do głosu.

Władza nie dopuszcza mieszkańców do głosu.

Radni gminy Lwówek uznali, że mieszkańcy nie mają prawa wypowiedzieć się w referendum w...

Wezwanie z ostrzeżeniem dla burmistrza...

Wezwanie z ostrzeżeniem dla burmistrza...

Po ostatnim wyłożeniu, w czerwcu br., planu zagospodarowania terenu dla farmy wiatrowej Chmielinko...

 • Jan Kulczyk nie żyje.

  Jan Kulczyk nie żyje.

  środa, 29, lipiec 2015 10:32
 • Awantura o śmieci i skutki ich składowania w niedalekiej Dąbrówce Wlkp. w gminie Zbąszynek

  Awantura o śmieci i skutki ich składowania w niedalekiej Dąbrówce Wlkp. w gminie Zbąszynek

  wtorek, 28, lipiec 2015 10:16
 • Władza nie dopuszcza mieszkańców do głosu.

  Władza nie dopuszcza mieszkańców do głosu.

  wtorek, 28, lipiec 2015 10:14
 • Wezwanie z ostrzeżeniem dla burmistrza...

  Wezwanie z ostrzeżeniem dla burmistrza...

  niedziela, 26, lipiec 2015 10:45
 • Niektórzy twierdzą, że problem z wiatrakami to tylko w gminie Lwówek. Czy ten film także tam...

  niedziela, 26, lipiec 2015 10:19

adecco

Sport

loading...

Wiadomości

loading...

Ostracyzm jakim cechowało się przyjęcie rosyjskiego przywódcy na szczycie G20 w Australii jednoznacznie świadczył o tym jaki stosunek najsilniejsze gospodarczo państwa świata mają względem przedłużającego się konfliktu na Ukrainie. Niekończące się tłumaczenia rzecznika prezydenta Władimira Putina dotyczące przyczyn opuszczenia przez niego obrad przed oficjalnym ich zamknięciem najlepiej świadczą o tym, że w istocie nie był tam najprzychylniej przyjętym gościem.

W dyskusji nad problemami pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz zwiększenia ilości miejsc pracy kwestia rosyjskiego załamania gospodarczego była właściwie pomijana. Świat, który po kryzysie z przełomu lat 2008/2009 powoli nabiera tępa i w skali globalnej planuje nowe, ponadnarodowe inwestycje w infrastrukturę, wzmocnienie roli przemysłu oraz przyspieszenie i wdrażanie badań w zakresie nowych źródeł energii jest światem, w którym rola Rosji została przemilczana.

Jest to dla tej ostatniej o tyle trudne, iż mimo wcześniejszych buńczucznych zapowiedzi o jedynie kosmetycznym znaczeniu dla gospodarki rosyjskiej sankcji nałożonych przez zachód, sami Rosjanie ustami swych przywódców przyznają, że w niezbyt dalekiej perspektywie mogą one przynieść niepowetowane straty. Warto przypomnieć, że przed kryzysem ukraińskim Rosja mogła się pochwalić stałym wzrostem gospodarczym dzięki stałym wpływom dewiz pochodzących z eksportu surowców naturalnych, jednym z największych portfeli rezerw walutowych oraz niestety przestarzałą i skorumpowaną gospodarką modernizowaną za pieniądze pożyczane z zachodu i na bazie zachodnich technologii. Obecne zakaz udzielania kredytów i pożyczek przez europejskie i amerykańskie instytucje finansowe powoduje, że rosyjskie koncerny utraciły źródło taniego finasowania, a konieczność spłaty zobowiązań powoduje, że nawet takie potęgi jak Rosnieft czy Gasprom zmuszone są do szukania pieniędzy u państwa. Rosyjskie rezerwy kurczą się również przez konieczność obrony wartości rubla, na którą Centralny Bank Federacji Rosyjskiej wydaje miliardy bez większego efektu. Dodać do tego należy wymuszony przez Stany Zjednoczone spadek cen ropy i gazu znacząco ograniczające wpływy dewiz recesja gospodarcza gospodarki rosyjskiej staje się faktem. Jej skutkami będą zaś wzrastające napięcia społeczne i nieunikniony w dalszej perspektywie kryzys finansów państwa.

Efektem tych czynników będzie natomiast zmiana władzy bez jednego wystrzału i bez nadętych gróźb cechujących do niedawna rosyjską politykę zagraniczną. Mimo swojej niekwestionowanej potęgi Rosja zapomniała, iż pod względem gospodarczym stanowi 5% połączonych gospodarek Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, że nie samą ropą i gazem świat żyje oraz, że bogatsi mają zazwyczaj większe wpływy. W tym przypadku mogąc zaniechać kredytowania i zwiększyć wydobycie ropy obniżając jej cenę. W odniesieniu do Ukrainy opamiętanie przychodzi późno i jest niezwykle trudne zawłaszcza pod względem politycznym. Strat gospodarczych nie da się bowiem w szybkim tempie odrobić jest to jednak osiągalne, ale cofnąć spiralę przemocy i wyjść z tego z twarzą będzie , niemal niemożliwe.

Killion Munyama

BANERSTOPWCHMIELINKU

 

wigwam

loading...

Lokalne

loading...