Contact Us!

"Głos Chmielinka" w dzisiejszym Dzień po Dniu

W dzisiejszym Dzień po Dniu o działaniach na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców...

Zobacz o czym zadecydują radni

Zobacz o czym zadecydują radni

Publikujemy projekty uchwał na Sesję Rady Miejskiej, która odbędzie się 28.05 br. o godz....

Wyniki wyborów Prezydenckich w gm Lwówek

Wyniki wyborów Prezydenckich w gm Lwówek

Duda Andrzej 38,96 % Komorowski Bronisław 61,04 % frekwencja 49,43 % zdjęcie obrazuje jak...

Bitwa o Pniewy - widowisko historyczne 2015

Bitwa o Pniewy - widowisko historyczne 2015

Choć w Pniewach nie było walk, to od kilku lat grupy pasjonatów odwzorowują wydarzenia z...

Dzień Dziecka z Książkobusem.

Dzień Dziecka z Książkobusem.

2 czerwca (wtorek) między 17.00 a 19.00 na placu przy ul. Źródlanej we Lwówku stać...

 • "Głos Chmielinka" w dzisiejszym Dzień po Dniu

  wtorek, 26, maj 2015 20:12
 • Zobacz o czym zadecydują radni

  Zobacz o czym zadecydują radni

  wtorek, 26, maj 2015 09:17
 • Wyniki wyborów Prezydenckich w gm Lwówek

  Wyniki wyborów Prezydenckich w gm Lwówek

  poniedziałek, 25, maj 2015 15:55
 • Bitwa o Pniewy - widowisko historyczne 2015

  Bitwa o Pniewy - widowisko historyczne 2015

  poniedziałek, 25, maj 2015 09:54
 • Dzień Dziecka z Książkobusem.

  Dzień Dziecka z Książkobusem.

  poniedziałek, 25, maj 2015 09:52

adecco

Sport

loading...

Wiadomości

loading...

Ostracyzm jakim cechowało się przyjęcie rosyjskiego przywódcy na szczycie G20 w Australii jednoznacznie świadczył o tym jaki stosunek najsilniejsze gospodarczo państwa świata mają względem przedłużającego się konfliktu na Ukrainie. Niekończące się tłumaczenia rzecznika prezydenta Władimira Putina dotyczące przyczyn opuszczenia przez niego obrad przed oficjalnym ich zamknięciem najlepiej świadczą o tym, że w istocie nie był tam najprzychylniej przyjętym gościem.

W dyskusji nad problemami pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz zwiększenia ilości miejsc pracy kwestia rosyjskiego załamania gospodarczego była właściwie pomijana. Świat, który po kryzysie z przełomu lat 2008/2009 powoli nabiera tępa i w skali globalnej planuje nowe, ponadnarodowe inwestycje w infrastrukturę, wzmocnienie roli przemysłu oraz przyspieszenie i wdrażanie badań w zakresie nowych źródeł energii jest światem, w którym rola Rosji została przemilczana.

Jest to dla tej ostatniej o tyle trudne, iż mimo wcześniejszych buńczucznych zapowiedzi o jedynie kosmetycznym znaczeniu dla gospodarki rosyjskiej sankcji nałożonych przez zachód, sami Rosjanie ustami swych przywódców przyznają, że w niezbyt dalekiej perspektywie mogą one przynieść niepowetowane straty. Warto przypomnieć, że przed kryzysem ukraińskim Rosja mogła się pochwalić stałym wzrostem gospodarczym dzięki stałym wpływom dewiz pochodzących z eksportu surowców naturalnych, jednym z największych portfeli rezerw walutowych oraz niestety przestarzałą i skorumpowaną gospodarką modernizowaną za pieniądze pożyczane z zachodu i na bazie zachodnich technologii. Obecne zakaz udzielania kredytów i pożyczek przez europejskie i amerykańskie instytucje finansowe powoduje, że rosyjskie koncerny utraciły źródło taniego finasowania, a konieczność spłaty zobowiązań powoduje, że nawet takie potęgi jak Rosnieft czy Gasprom zmuszone są do szukania pieniędzy u państwa. Rosyjskie rezerwy kurczą się również przez konieczność obrony wartości rubla, na którą Centralny Bank Federacji Rosyjskiej wydaje miliardy bez większego efektu. Dodać do tego należy wymuszony przez Stany Zjednoczone spadek cen ropy i gazu znacząco ograniczające wpływy dewiz recesja gospodarcza gospodarki rosyjskiej staje się faktem. Jej skutkami będą zaś wzrastające napięcia społeczne i nieunikniony w dalszej perspektywie kryzys finansów państwa.

Efektem tych czynników będzie natomiast zmiana władzy bez jednego wystrzału i bez nadętych gróźb cechujących do niedawna rosyjską politykę zagraniczną. Mimo swojej niekwestionowanej potęgi Rosja zapomniała, iż pod względem gospodarczym stanowi 5% połączonych gospodarek Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, że nie samą ropą i gazem świat żyje oraz, że bogatsi mają zazwyczaj większe wpływy. W tym przypadku mogąc zaniechać kredytowania i zwiększyć wydobycie ropy obniżając jej cenę. W odniesieniu do Ukrainy opamiętanie przychodzi późno i jest niezwykle trudne zawłaszcza pod względem politycznym. Strat gospodarczych nie da się bowiem w szybkim tempie odrobić jest to jednak osiągalne, ale cofnąć spiralę przemocy i wyjść z tego z twarzą będzie , niemal niemożliwe.

Killion Munyama

BANERSTOPWCHMIELINKU

 

wigwam

loading...

Lokalne

loading...