Właściciel portalu nie odpowiada za treści dodawane przez użytkowników. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Akademia Kreatywnego Futbolu, czyli wielkie zmiany w lokalnej piłce nożnej

W piątkowy wieczór, 7 lutego br., odbyło się spotkanie inaugurujące powstanie Akademii Kreatywnego Futbolu OSIR Lwówek. Po raz pierwszy zainteresowani rodzice mieli możliwość zapoznania się z zmianami w lwóweckiej piłce nożnej dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie rozpoczął burmistrz Piotr Długosz podając powody wprowadzonych zmian: „ od trzech i pół roku przyglądam się zasadom szkolenie dzieci i młodzieży w gminie Lwówek i wierzcie mi, że do końca nie jestem zadowolony z tego co jest realizowane i za jakie pieniądze. Już w zeszłym roku postanowiliśmy coś w tym temacie zmienić, żeby te pieniążki, które przeznaczamy na szkolenie dzieci i młodzieży były wykorzystane w sposób jakościowy, bardzo dobry. Różne były pomysły. Pomysły były takie, że szkoleniem zajmie się sam OSiR, że szkoleniem młodzieży zajmie się niezależna akademia piłkarska, jednak wszystkie pomysły odchodziły od jednego, że jednak kluby funkcjonujące na terenie gminy Lwówek szkoleniem dzieci i młodzieży nie powinny się zajmować, z tego względu, że jest to rzecz, która klubom przez PZPN została narzucona. Po prostu żeby brać udział w rozgrywkach odpowiedniej klasy, odpowiednią ilość dzieci i młodzieży te kluby muszą szkolić, żeby móc brać udział w tych rozgrywkach. Jeżeli Państwo rozumiecie, coś jest narzucone, coś nie jest robione od serca, to nie do końca jest to realizowane w taki sposób jak byśmy sobie życzyli, tzn. nie jak my, jak wy Państwo byście sobie życzyli. Zrodził się pomysł jakieś siedem miesięcy temu, tak długo konstrukcja tego pomysłu trwała, doszliśmy do porozumienia z Akademią Kreatywnego Futbolu, uzgodniliśmy warunki. Według nas te warunki na dzień dzisiejszy są do przyjęcia dla jednej i drugiej strony. Warunki są następujące: że uczestniczące dzieci w zajęciach, czy rodzice, wpłacają 30 zł miesięcznie, pozostałe koszty, które wynikają z szkolenia instruktorów, na autokar, na dojazdy i wszystkie inne sprawy jest to w ramach dotacji, którą gmina udziela ośrodkowi sportu i rekreacji. Te 30 zł (...) dla niektórych może wydać się kwotą dość znaczną ale chcę Państwu przypomnieć, że na terenie gminy Lwówek funkcjonuje karta rodziny wielodzietnej, gdzie na każde dziecko przysługuje zniżka 50%, (... )Chcę tu też Państwu zaznaczyć dlaczego w ten sposób postąpiliśmy. Jak wiecie rada miejska przeznacza co roku pieniążki na sport kwalifikowany i właśnie w tych pieniążka były środki na szkolenie dzieci i młodzieży, i w pewnym momencie zrobiło się tak, że miałem dzieci więcej na treningu niż na terenie gminy Lwówek, i to mnie zastanowiło, w jaki sposób są te środki wykorzystywane. W zamian za to szanowni Państwo dajemy profesjonalny trening i to nie tylko futbolowy (...) ale także ogólnorozwojówka, dajemy równe szkolenie na terenie działania Akademii Kreatywnego Futbolu, (...)Ja na samym wstępie chciałbym Państwa zachęcić, żeby jednak skorzystać z tego projektu, który chcemy Państwu zaproponować (...)”

Po wystąpieniu burmistrza przyszedł czas na zaprezentowanie Akademii. Członkowie zarządu osobiście opowiadali o swoim projekcie.

Akademia Kreatywnego Futbolu to spółka z o.o. założona i prowadzona przez znanych sportowców: Damiana Seweryna, Marcina Urbasia oraz Arkadiusza Mąkinię. Panowie ci wraz z Przemysławem Hermańskim zaprezentowali ideę Akademii, a także ogólny system pracy. Obecny na spotkaniu poseł Jakub Rutnicki, jak sam podkreśla, były piłkarz Pogoni Lwówek, zwrócił uwagę na znaczenie sportu w rozwoju młodego człowieka.

W Lwówku utworzono Akademię Kreatywnego Futbolu OSIR Lwówek, która ma funkcjonować w oparciu o porozumienie pomiędzy OSiR-em a poznańską spółką. OSIR jako jednostka gminy, z środków otrzymanych z budżetu gminy, ma zajmować się sferą organizacyjno-logistyczną natomiast za program szkoleniowy odpowiedzialność bierze AKF Poznań. Ona również ma zapewnić trenerów. W dniu spotkania skład trenerski nie był jeszcze znany. Podano, że najprawdopodobniej będą to osoby obecnie trenujące lwóweckie grupy dziecięce.

Podsumowując informacje jakie przekazano rodzicom będący na spotkaniu:

oferta szkolenia dzieci i młodzieży gminy Lwówek w zakresie piłki nożnej powstała w oparciu o podpisane porozumienie między OSiR Lwówek a Akademią Kreatywnego Futbolu Poznań i w ten sposób utworzono Akademię Kreatywnego Futbolu OSiR Lwówek . Koszt uczestnictwa dziecka w zajęciach to 30 zł/miesiąc. Do Akadami uczęszczać mogą dzieci od 5 roku życia do 17. Na te działania OSiR otrzymał dodatkowe środki finansowe z budżetu gminy. Opłata rodziców będzie wnoszona do AKF Poznań.

Niestety nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane na samym spotkaniu, dlatego zadaliśmy kilka pytań, w tzw. kuluarach, odpowiednim osobom.

Na pytanie „ czy miejscowe kluby piłkarskie będą nadal otrzymywały dotację na prowadzenie grup młodzieżowych i dziecięcych” Burmistrz Piotr Długosz odpowiedział – Nie, co nie oznacza, że nie mogą prowadzić takich grup, muszą tylko sami znaleźć na to środki.

Wątpliwości wśród rodziców budzi też sposób „przenoszenia” kart zawodników. Niestety w tym temacie występują rozbieżności w otrzymywanych informacjach. Kierownik OSiR podaje, że „żadne porozumienia w tym zakresie pomiędzy OSiR-em a klubami nie zostały podpisane”, utrzymuje również, że „każda zmiana musi być poparta zgodą rodzica”. Idąc tym tokiem myślenia, każdy rodzic teoretycznie powinien otrzymać kartę swego dziecka „do ręki”, by zadecydować czy dziecko zapisuje do nowej Akademii czy też do zupełnie innego klubu. Natomiast od rodziców młodych zawodników Pogoni dowiedzieliśmy się, że zostali poinformowani przez władze klubu o planie automatycznego przeniesienia dzieci do Akademii całymi drużynami. Do wyjaśnienia tej niejasności wrócimy już niebawem.

Luch Katarzyna

 

 


 


Dzisiaj jest: Niedziela
26 Października 2014
Imieniny obchodzą
Dymitriusz, Ewaryst, Eweryst, Lucyna,
Ludmiła, Lutosław, Łucjan

Do końca roku zostało 67 dni.
Zodiak: Skorpion

Wydarzenia

październik 2014
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
listopad 2014
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Sonda

Czy podoba Ci się nasza odświeżona strona? (zobacz www.nowyinfolwowek.pl)
 

Logowanie

Copyright 2013 Portal Lwówek, Administrator: admin@infolwowek.pl KONTAKT: redakcja@infolwowek.pl

REKLAMA: reklama@infolwowek.pl

stat4u