Contact Us!

Krzysztof Czarkowski - Kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Lwówek

Krzysztof Czarkowski - Kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Lwówek

Przetnie obecne układy - przywróci gimne mieszkańcom

Jarosław Ratajczak - kandydat do Rady Miejskiej w Lwówku

Jarosław Ratajczak - kandydat do Rady Miejskiej w Lwówku

Kandydat deklaruje: Mieszkańcy – kandyduję nie dla prestiżu, nie dla pieniędzy, lecz dla...

Lipka Wielka na Festynie Parafialnym. Wytomysl 2018r.

Lipka Wielka na Festynie Parafialnym. Wytomysl 2018r.

Lipka Wielka na Festynie i Odpuście „Pod dobrymi skrzydłami” w Wytomyślu. Już za nami...

Lokalny konkurs „Mam Talent”

W sobotnie popołudnie, 29 września, w sali wiejskiej w Chmielinku rozbrzmiała muzyka....

 • Krzysztof Czarkowski - Kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Lwówek

  Krzysztof Czarkowski - Kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Lwówek

  środa, 10, październik 2018 15:59
 • Jarosław Ratajczak - kandydat do Rady Miejskiej w Lwówku

  Jarosław Ratajczak - kandydat do Rady Miejskiej w Lwówku

  środa, 10, październik 2018 15:56
 • Lipka Wielka na Festynie Parafialnym. Wytomysl 2018r.

  Lipka Wielka na Festynie Parafialnym. Wytomysl 2018r.

  czwartek, 04, październik 2018 20:29
 • Lokalny konkurs „Mam Talent”

  czwartek, 04, październik 2018 20:23
 • Kandydaci do Rady Powiatu Nowotomyskiego - okręg 1

  Kandydaci do Rady Powiatu Nowotomyskiego - okręg 1

  czwartek, 04, październik 2018 20:18

Sport

loading...

Wiadomości

loading...

Podczas posiedzenia stałych komisji Rady Miejskiej pojawił się temat rur azbestowych, którymi dostarczana jest woda do części domów w gminie Lwówek. Ile mamy jeszcze takich odcinków? 150 metrów jak mówił burmistrz, czy przeszło 2500m? Czy drobinki azbestu znajdujące się w wodzie szkodzą zdrowiu? Czy powoływanie się na opinię Państwowego Zakładu Higieny sprzed 18 lat jest wiarygodne?
Poniżej ciekawe nagranie oraz kilka słów o tym, co kryje się w ziemi.

Na terenie naszej Gminy w ramach Programu Oczyszczania kraju z Azbestu we wrześniu zakończono inwentaryzację wyrobów zawierających azbest. Koszt inwentaryzacji- niespełna 12 000 zł. Niestety włodarz Gminy jak i firma (oczywiście przez zapomnienie, a może z niewiedzy) nie uwzględniła w przeprowadzanej inwentaryzacji rur azbestowych dostarczających nam wodę spożywczą. Na pisemny wniosek radnego Krzysztofa Czarkowskiego z Chmielinka, 16 września burmistrz zwrócił się do ZGK o udzielenie informacji wskazującej na długość/ilość oraz lokalizację występowania rurociągów azbestowych. Burmistrz twierdzi, że rur jest ok 150m. Dodaje że przy okazji budowy kanalizacji w Chmielinku wymieniono całą sieć wzdłuż niej z przyłączami, co spotyka się z protestem radnego. Po jego dociekaniach okazuje się też, że w Chmielinku jest 1320 m rur azbestowych, w Brodach około 600m, Bródkach 400m, Lwówku 160. Na terenie całej Gminy przeszło 2,5 kilometra.

Jak zapewnia burmistrz, na podstawie pisma prezes ZGK azbest w wodzie nie szkodzi zdrowiu. Panowie twierdzą tak na podstawie opinii PZH z 1998roku. Czy jednak jest to prawda?

Zupełnie odmienne zdanie na ten temat prezentuje na łamach lokalnych gazet Wiesław Rozbicki, rzecznik prasowy warszawskiego sanepidu: – Woda wypłukuje azbest z rur i dostaje się do organizmu. Kumuluje się w żołądku, jelitach, nerkach, wątrobie. Z dnia na dzień nie zapadniemy w związku z tym na chorobę nowotworową, ale po kilku latach użytkowania takiej wody z pewnością już tak. Dlatego władze miast powinny jak najszybciej likwidować rury azbestowo-cementowe.

W programie usuwania azbestu i materiałów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski istotny problem stanowią rury azbestowo-cementowe zastosowane w sieci wodociągowej. Najczęstsze są pytania dotyczące wielkości zanieczyszczenia azbestem wody pitnej. Do produkcji rur azbestowo-cementowych produkowanych w Polsce stosowany był m.in. krokidolit - azbest niebieski. Oznacza to, że w wodzie pitnej dostarczanej rurami azbestowo-cementowymi znajdować się mogą włókna azbestu krokidolitowego, uznanego za najbardziej biologicznie agresywny. Jednakże niewiele jest bezpośrednich dowodów skutków zdrowotnych zanieczyszczenia azbestem wody pitnej. W badaniach prowadzonych w Woodstock (USA) stwierdzono wysoki poziom stężenia azbestu związany ze znaczną korozją rur azbestowo-cementowych. W badanych próbkach występował zarówno chryzotyl, jak i krokidolit. Rakotwórczość włókien azbestu wnikających do organizmu drogą pokarmową budzi wiele kontrowersji. Pokarmowa droga wchłaniania włókien azbestowych związana jest zarówno z oczyszczeniem z włókien dróg oddechowych, ich odkrztuszaniem z wydzieliną śluzową i połykaniem, jak i spożywaniem wody pitnej zawierającej włókna azbestowe. Zazwyczaj stałemu monitoringowi poddawane są ujęcia wody. Rzadko bada się natomiast to, co wylatuje z kranu. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dochodziło już do takich sytuacji, że włókna azbestowe, których odsetek w rurach jest tam większy niż u nas, zapychały ludziom wylewki prysznicowe. Zdaniem ekspertów UE nie została dotąd udokumentowana szkodliwość azbestu po przedostaniu się do organizmu drogą pokarmową. Specjaliści z PZH przekonują, że jeśli w jakimś rejonie dochodzi do ciągłych awarii, pękania rur, to należy je raz na zawsze wymienić. Będą mniejszym zagrożeniem dla pracujących przy nich ekip robotników. Ale jeśli nic się nie dzieje, to nie ma takiej pilnej potrzeby. Czy mają rację? Azbest z obiegu w całości ma zniknąć do 2032 roku.

BANERSTOPWCHMIELINKU

 

wigwam

loading...

Lokalne

loading...